Dotaz #767

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 15. 03. 2021
MARC 21 245, 246, 787
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 7. dubna 2021

Charakteristika problému

Díly ságy, různá prezentace na titulní straně. Máme u nás Song of ice and fire od Martina. Na titulní straně má (například): A clash of kings book two of A song of ice and fire. Přitom A clash of kings je jasně (úpravou i gramatikou) preferovaný jako hlavní název. -- To lze interpetovat 2 způsoby: 1) 245 $aA song of ice and fire.$nBook two,$pClash of kings, nebo 2) 245 a$A clash of kings : book two of A song of ice and fire. A k tomu 787 $iZ cyklu:$tSong of ice and fire$g2 -- A teď to dilema, spočívá ve frázi "book two of A song of ice and fire". Zatímco způsob 1) je správnější z hlediska řekněme analytického a formálního, způsob 2) lépe zachovává identifikační funkci záznamu a princip "piš co vidíš" (a pak to zakóduj do polí), protože nevynechává to "of", a více odpovídá sebeprezentaci publikace. 1) podporuje stadardizaci práce, ale 2) lépe odráží realitu. -- Můj dotaz směřuje spíš k tomu, jaký princip obecně podporovat v nerozhodných situacích- standardizaci výsledků, nebo odraz reality?

Návrh řešení:
Tak předně můžeme do záznamu uvést obě varianty, jednu do 245 a druhou do 246, ale jakou kam? (787 se klidně může také objevit v obou případech). Já jsem hlavně pro to nepotlačit odraz reality, jelikož pak je záznam více vypovídající i vůči laikům a snáze se identifikují různá jiná vydaní, verze a dotisky atp. (A samozřejmě zachovat pravidlo, že hlavním zdrojem popisu je titulní strana.) A vzhledem k těm laikům (ať už ostatním zaměstancům či čtenářům) bych volil variantu 2)

Rozhodnutí o řešení

Viz návrh řešení

   

Návrh řešení

Otázka souvisí s dotazem 704.

Vzhledem k tomu, že oba názvy jsou na hlavním prameni popisu spojené předložkou, není možné měnit jejich pořadí a předložku vypustit.

Patří to tedy do skupiny, označené v dotazu 704 jako B:
„Souborný“ název je na titulní stránce, ale není uveden výrazně, z úpravy titulní stránky není jednoznačně zřejmé, že se jedná o typ Soubor/Svazek, některý z názvů není uveden v 1. pádu, případně nelze určit, co je název souboru a co je název svazku apod.

Výslovně se tam sice zmiňuje pouze situace, kdy „...některý z názvů není uveden v 1. pádu....“, ale to je dáno hlavně tím, že dotaz 704 byl zpracováván na základě češtiny.

Navrhujeme tedy v dotazu 704 upravit text u bodu B a doplnit příklad:

B.
„Souborný“ název je na titulní stránce, ale není uveden výrazně, z úpravy titulní stránky není jednoznačně zřejmé, že se jedná o typ Soubor/Svazek, jména a/nebo označení názvů jsou gramaticky spojená (například: před některým z názvů je předložka a/nebo název není uveden v 1. pádu), případně nelze určit, co je název souboru a co je název svazku apod.

...

Příklady:
...

245 12 $a A clash of kings : $b book two of A song of ice and fire
787 08 $i Z cyklu: $t Song of ice and fire $g 2

   

Komentáře

Databázi vždycky zkouším nejdřív prohledat, ale 704 mi nějak unikla, pardon :-(
22. 03. 2021 12:00
Nemá být v příkladu v podpoli 787$g místo '3' uvedena '2'?
03. 04. 2021 12:00
Děkujeme za upozornění. Opraveno přímo v textu Stanoviska odp. pracovníka.
15. 04. 2021 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena