Dotaz #301

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 29. 06. 2006
MARC 21 020
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 14. července 2006

Charakteristika problému

Dobrý den, prosím Vás o zodpovězení dotazu ke katalogizaci, který se týká údajů o dostupnosti u ISBN - Unimarc 010. > Dotaz: mám uvádět cenu svazku u ISBN, když není uvedena v knize a já ji uvedu z faktury? > > Děkuji moc za ochotu.

Rozhodnutí o řešení

Dotaz byl zpracováván před přechodem na katalogizační pravidla RDA.
Řešení je vhodné ověřit v příručce příručce Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21 a v dalších instrukcích na stránkách Katalogizační politika, případně v dotazech od čísla 592 výše.

Viz Stanovisko odp. pracovníka

Návrh řešení

AACR2R podrobnější informaci k uvádění ceny svazku v oblasti standardních čísel a dostupnosti neposkytují.
Konvence v NK a v dalších knihovnách je taková, že v oblasti údajů o standardních číslech a dostupnosti se zapisuje pouze údaj o ceně, která je v knize vytištěna a týká se tedy celého nákladu. Pokud je cena pouze vlepena, zapsána tužkou apod., zapíše se - podle potřeby - pouze jako součást exemplářových údajů; i cena z fakturace může být pouze sezónní, týkat se pouze svazku a nikoli celého nákladu, či ji mohou ovlivňovat jiné faktory.
Doporučujeme tedy cenu z faktury do podpole pro údaj o dostupnosti nezapisovat, v případě potřeby zapsat pouze jako údaj týkající se jednoho svazku.

Komentáře

S navrhovaným řešeným souhlasím, jen prosím do rubriky AACR2R uvést pravidlo 1.8D
02. 07. 2006 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena