Dotaz #261

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu tištěné monografie (MON)
Odesláno 15. 09. 2005
MARC 21
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 29. září 2005

Neplatné řešení: je vhodné najít podobný dotaz v novějších platných materiálech


Charakteristika problému

Zapisujeme ságu o zaklínači, která by měla mít 5 svazků. Sága nemá společný název, každý svazek má svůj vlastní název i svůj vlastní podnázev. Sapkowski, Andrzej: Čas opovržení, Věž vlaštovky, Křest ohněm, Krev elfů, Paní jezera Čtenáři však toto dílo žádají pod názvem "Sága o zaklínači". V této podobě se však název v knihách nikde nevyskytuje. Do jakého pole bychom mohli zapsat tento umělý název? Usnadnilo by se tím vyhledávání jak pro knihovnice, tak pro čtenáře. Do kterého pole lze tento údaj zapsat?

Neplatné řešení Rozhodnutí o řešení

Platné řešení viz dotaz 704

 

Vyjádření k připomínkám č. 1, 2:
Pro uvedenou publikaci rozhodně doporučujeme ponechat navržené řešení.
1. Jde o postupně vydávané díly s vlastními názvy bez souborného názvu. Údaj "... část ságy o zaklínači" nebo "... část Ságy o zaklínači" nebo "... část ságy O zaklínači" nebo "... část ságy o Geraltovi a Ciri" je v jednotlivých dílech uváděn buď jako další názvová informace v různých pramenech popisu nebo je pouze doplněn katalogizátorem v poznámce, s malým počátečním písmenem a v různé formě. Nejde o variantu prvního názvu, ale o variantu neexistujícího souborného názvu.
Rovněž v připomínce č. 1 navržený zápis tohoto "variantního" názvu jako údaje o edici vzhledem k jeho umístění a variabilní formě zápisu v jednotlivých svazcích nepovažujeme za vhodný.

 

 

Návrh řešení

V každém případě doporučujeme vždy o "umělém" názvu zapsat všeobecnou poznámku (500/MARC 21, 300/UNIMARC) typu: Známo též pod názvem Sága o zaklínači.

Selekční údaj lze dále z tohoto názvu vytvořit zápisem v poli 740/MARC 21, v poli 540/UNIMARC.

MARC 21
740 0# $aSága o zaklínači

UNIMARC
540 1# $aSága o zaklínači

 

Komentáře

Minimálně u knihy Čas opovržení by se název Sága o zaklínači měl vyskytovat na obálce viz katalog NKP sysno 000146738. Nebylo by vhodnější údaje tohoto typu, pokud je chceme mít selekční, zapisovat jako edici společně s číslem svazku? viz např. LC Control Number: 88092805 The diamond throne / David Eddings.

03. 10. 2005 12:00

Nebylo by jednodušší pro uměle vytvořený název použít pole 246 1# $iTéž známo jako:$a? U vícesvazkových děl bych ale dala přednost řešení ze stanoviska č. 1

07. 10. 2005 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena