Dotaz #97

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 04. 04. 2001
MARC 21 250
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 18. dubna 2001

Neplatné řešení: je vhodné najít podobný dotaz v novějších platných materiálech


Charakteristika problému

Jak postupovat při zápisu řadové číslovky označující pořadí vydání u ruských knih. V pramench popisu se vyskytují různé varianty zápisu např.: 2-oe, 2., II., číslovka vyjádřená slovně.

Návrh řešení:
Dle pravidel v příloze C AACR2 se v označení vydání římské číslice a číslovky vyjádřené slovně nahrazují arabskými číslicemi a řadové číslovky se zapisují ve formě obvyklé v jednotlivých jazycích. Nabízí se tedy dvojí řešení: a) v pramenech popisu: zápis (po transliteraci): 2-oe 2-oje 2. 2. II. 2. číslovka vyjádřená slovně 2-oje b) ve všech případech (bez ohledu na pramen popisu) zapisovat řadovou číslovku jednotným způsobem tj. např. 2-oje

Neplatné řešení Rozhodnutí o řešení

Dle pravidel (C.2B1, C.3B1) v příloze C Číslovky AACR2R se římské číslice a číslovky vyjádřené slovně nahrazují v označení vydání (UNIMARC/205, MARC 21/250) arabskými číslicemi a řadové číslovky se zapisují ve formě obvyklé v jednotlivých jazycích. Vzhledem k těmto pravidlům, a s ohledem na transliteraci, se při zápisu řadové číslovky označující pořadí vydání u ruských knih doporučuje vždy jednotný způsob zápisu, např.:

UNIMARC
205 $a2-oje izd.

MARC 21
250 $a2-oje izd.

 

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena