Dotaz #845

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu věcný popis (VEC)
Odesláno 22. 06. 2023
MARC 21 045
Citační číslo RDA
Klíčová slova chronologický kód, chronologický údaj
Komentáře šlo přidávat do 20. září 2023

Charakteristika problému

Existuje metodický materiál k poli 045? Naše knihovna chce tento kód začít používat, ale podrobnější informace chybí. 1) Např. nevíme, zda je možné použít více podpolí $a a v jakých případech, nebo zda je žádoucí uvést jen jedno $a, byť obecnější. 2) A dále otázka ke struktuře pole: dedukuji správně, že např. v kódu x1x2 znamenají "x" 20. století a "1" desátá léta, "2" dvacátá léta? 3) A konečně: kód je třeba doplňovat ručně, nebo je možné nastavit Aleph tak, aby na základě 648 automaticky vygeneroval pole 045? (Podobně jako to umí s polem 043 na základě 080)

Rozhodnutí o řešení

Vyčerpávající informace o struktuře, tvorbě údajů používaných v poli 045 včetně instruktivních příkladů jsou dostupné v manuálu MARC 21 bibliografický formát a také v materiálu Kód časového období obsahu – pole 045.

Podle koncepce věcné katalogizace NK ČR je žádoucí uvést jedno podpole $a zahrnující celé časové údobí děje, který je předmětem zpřístupňovaného dokumentu. Pokud kód pokrývající celý reálný úsek děje dokumentu není součástí chronologické autority, je potřeba ho vyplnit ručně.

Návrh řešení

Návrh byl schválen beze změn – viz Rozhodnutí o řešení.

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena