Dotaz #825

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 21. 11. 2022
MARC 21 245, 505
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 23. prosince 2022

Charakteristika problému

Na titulní stránce je uveden název díla, číselné označení části, název části, číselné označení podčásti a následně výčet všech děl zahrnutých v knize (kratší pojednání od stejného autora). Každá část má navíc svého editora. V příručce RDA je uvedeno, že "Podpole $n a $p jsou opakovatelná jen pro hierarchicky nižší úroveň částí." Jak tedy tyto na sobě nezávislé části zapsat? Je možné zapsat do pole 245 pouze hlavní název, číslo části, název části a číslo podčásti a zbylé názvové údaje zapsat do pole 505 ($t pro název a $r pro editora)? Poté by byla nejspíš potřeba zapsat tyto stejné názvy i do pole 740? Děkuji

Rozhodnutí o řešení

Viz návrh řešení

   

Návrh řešení

Podpole $n a $p můžeme opakovat jen v těch případech, kdy jde o nižší úroveň:

245 10 $a Svět. $n Díl I, $p Evropa. $n Část A, $p Skandinávie.
            $n Svazek 1, $p Norsko

Pokud některý svazek nemá jeden název, ale na prameni popisu jsou názvy několika obsažených děl (částí, sekcí, kapitol…), rozpis musí být v poli 505.
Rozpis může být selekční (každý název v samostatném výskytu podpole $t) nebo pouze informativní (všechny názvy, případně další informace, v jediném výskytu podpole $a). Záleží na tom, jestli potřebujeme, aby jednotlivé názvy byly vyhledatelné. (Předpokládáme ale, že by vyhledatelné být měly - pokud by tomu tak nebylo, je obvyklejší udělat souborný záznam na všechny svazky.)

Vzhledem k tomu, že podpole $t je selekční a měl by v něm být uvedený skutečně pouze název, pro zápis ostatních údajů můžeme využít podpole $r (osoby - případně korporace - s autorskou odpovědností) a $g (další údaje).
Jsou-li názvy v podpolích $t, není třeba zapisovat pole 740.

245 10 $a Evropské země. $n Svazek 3 / $c napsal C. Dlouhý
505 00 $t Portugalsko -- $t Španělsko -- $t Andorra

245 10 $a Indoevropské jazyky. $n Část I, $p Slovanské jazyky.
            $n Svazek 1 / $c napsala D. Kratinová
505 00 $t Čeština / $r editor A. Novák -- $t Slovenština / $r editor B. Novotný

   

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena