Dotaz #769

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu věcný popis (VEC)
Odesláno 22. 03. 2021
MARC 21
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 15. dubna 2021

Charakteristika problému

Konspekt 159.92, slovní označení. 159.92 se jmenuje "Vývojová psychologie. Individuální psychologie", ale to "Individuální psychologie" je zavádějící. Často se stává, že do tohoto konspektu jsou umísťovány knihy, které se týkají psychologie osobnosti, to je ale trochu něco jiného než individuální psychologie, viz. https://cs.wikipedia.org/wiki/Individu%C3%A1ln%C3%AD_psychologie To samé platí pro koučování a osobní rozvoj. PS: My stavíme fond podle konspektu, takže to slovní označení je pro nás důležité.

Návrh řešení:
Změnil bych název konspektu na "Vývojová psychologie. Psychologie osobnosti." Přijde mi, že czenas s tím i takto pracuje.

Rozhodnutí o řešení

Vzhledem k rozšířené aplikaci Konspektového schématu (a následných náročných úpravách) přistoupíme ke změně slovního označení po očekávané aktualizaci obou klasifikačních systémů, od kterých se Konspektové schéma odvíjí.

Návrh řešení

Konspektové schéma je založeno na konkordanci klasifikačního systému DDT/DDC a MDT/UDC, tedy na zařazení daných entit do těchto systémů a také na jejich slovních označeních.

MDT/UDC

159.923 Psychologie typu. Individuální psychologie. Psychologie individuálních zvláštností. Individualita. Osobnost. Psychologie charakteru. Charakterologie. Idiosynkrazie. Osobní rovnice. Osobnostní typy

Type psychology. Individual psychology. Psychology of individualities. Individuality. Personality. Character psychology. Characterology. Idiosyncrasies. Personal equation. Personality types

DDT/DDC

155 Differential & developmental psychology  155.2 Individual psychology

K eventuální změně slovního označení můžeme přistoupit po aktualizaci obou klasifikačních systémů.

Komentáře

Co tak koukám do té odpovědi, tak tomu doplnění nic nebrání. MDT osobnost uvádí přímo a DDT tam má zase diferenciální psychologii, které je psychologie osobnosti součástí. Navíc, názvy konspektů jsem viděl používat jako filtry v OPACích, takže kromě nás, musíme uvažovat i laiky, čtenáře.
13. 04. 2021 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena