Dotaz #733

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 27. 11. 2019
MARC 21 245, 110, 710
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 11. prosince 2019

Charakteristika problému

Pokud je na pramenech popisu uveden zdroj ilustrací typu „fotografie: fotobanka Shutterstock“, „ilustrace: Shutterstock“, považujeme fotobanku za korporativního autora?

Rozhodnutí o řešení

Viz návrh řešení

   

Návrh řešení

Korporaci jako autorský údaj zapisujeme obvykle pouze tehdy, když má skutečně autorskou roli (např. umělecká skupina/firma/instituce prezentující díla vytvořená svými členy/zaměstnanci pod korporativní identitou).

V některých případech můžeme uvést jako selekční údaj v poli 110/710 také korporaci, aktivně shromažďující díla, která jsou prezentována v obsahu zdroje (např. muzeum, galerii apod.) - to bývá nejčastěji v případech, kdy se jedná o publikaci zaměřenou přímo na její sbírky (katalog, monografie pojednávající o muzeu apod.), nebo když alespoň vyobrazená díla z jejích sbírek tvoří významnou část obsahu. V případě pochybností ani tady korporativní záhlaví nevytváříme.

Při převzetí obrazového materiálu z úložiště typu „fotobanka“ (pouze shromažďuje materiál, většinou bez vlastního intelektuálního úsilí), není zapotřebí takový zdroj obrazového materiálu uvádět ani jako selekční údaj v poli 110/710, ani jako popisný údaj v podpoli 245 $c.

   

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena