Dotaz #650

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 19. 05. 2016
MARC 21 245
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 22. srpna 2016

Charakteristika problému

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s interpunkcí v RDA. Podle příručky: Přesně podle provedení se zapisuje i interpunkce, symboly a značky. Vynechat lze pouze typografické značky, které slouží jako oddělovače a nemění smysl a obsah údaje. Platí to tedy pro všechna pole, například i pro 245 "c"? Udělám i na konci tohoto tečku? Podobný problém mám i v poli 245 u podpolí "n" a "p". Mám to zapsat ve smyslu (například): 245 n Erster Band., 245 p Atlas / 245 c von Otto Hergt. ? Děkuji

Rozhodnutí o řešení

Viz návrh řešení

   

Návrh řešení

Řekneme-li „interpunkce se zachovává“, je tím míněna interpunkce, která je součástí textu (názvových a autorských údajů) a chyběla by tam. Tedy například:

24500 $a Jak dál? :$b úvahy o budoucnosti /$c Jan Novák
Otazník byl uveden na titulní stránce, patří i do záznamu. Dvojtečka a lomítko na koncích podpolí jsou standardní interpunkce ISBD, která odděluje jednotlivé údaje (zde tedy i jednotlivá podpole).

24510 $a Pět největších dramatiků. $n 1. sv., $p William Shakespeare / $c John Smith
Tečka na konci podpole $a je interpunkce ISBD. Na titulní stránce bylo označení svazku skutečně uvedeno zkratkou s tečkou na konci („1. sv.“), proto tečka zůstane zachována i v zápisu. Na úplném konci podpole $n je čárka, protože tam podle pravidel ISBD patří.

24500 $a History of England / $c Peter Black and Paul White, eds.
Na konci podpole $c zapíšeme tečku, protože je součástí zkratky „eds.“ (=editors).

Pokud jde o větu „Vynechat lze pouze typografické značky, které slouží jako oddělovače a nemění smysl a obsah údaje“, jedná se o případy, kdy titulní stránka vypadá například takto:

- Charles Dickens-
- a biography -
- James Brown –

Zde samozřejmě neexistuje žádný důvod pomlčky uvádět, zápis v záznamu by tedy vypadal takto:
24500 $a Charles Dickens :$b a biography /$cJames Brown

Ani tady:
ART FOR THE 21st CENTURY
Paul Carpenter.
Charles Potter.
Peter Mason.
Tečky za jmény jsou uvedeny proto, že to grafikovi navrhujícímu podobu titulní stránky připadalo hezké, ale žádný praktický důvod to nemá.
V záznamu:
24510 $a Art for the 21st century / $c Paul Carpenter, Charles Potter, Peter Mason

   

Komentáře

Není tam překlep? Nemá být místo podpole $b podpole $p? Ne tedy: 24500 $a Pět největších dramatiků. $n 1. sv., $b William Shakespeare / $c John Smith Ale 24500 $a Pět největších dramatiků. $n 1. sv., $p William Shakespeare / $c John Smith
02. 08. 2016 12:00
Ano, opravdu tam byl překlep. Opraveno. Děkujeme za upozornění :-)
03. 08. 2016 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena