Dotaz #647

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 19. 04. 2016
MARC 21 245
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 21. července 2017

Charakteristika problému

Patří souběžné údaje stále do jednoho bloku podle jazyků nebo se s pravidly RDA praxe změnila? Zarazil mne záznam, který jsme si stáhli ze souborného katalogu (http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=006897977&local_base=SKC), kde jsou uvedeny souběžné autorské odpovědnosti za svým vlastním samostatným rovnítkem - je to tak správně?

Rozhodnutí o řešení

Pracovní skupina pro jmenné zpracování schválila na svém jednání dne 19.4.2018 zápis souběžných údajů v pořadí stanoveném pravidly ISBD.

Podle pravidel ISBD, jimiž se podle našich interpretací pro prezentaci údajů v záznamu řídíme (stejně jako většina knihoven používajících RDA), se údaje v poli 245 zapisují v „blocích“ podle jazyků (s možností zápisu údajů o odpovědnosti buďto jednou - pokud možno v jazyce hlavního názvu - nebo ve všech jazycích jako součást „bloku“ souběžných údajů):

245 10 $a Název : $b další názvová informace : další názvová informace 2 = Title : other title information : other title information 2 = Titre : complément de titre : complément de titre 2 / $c napsal XY

Případně:

245 10 $a Název : $b další názvová informace : další názvová informace 2 / $c napsal XY = Title : other title information : other title information 2 / written by XY = Titre : complément de titre : complément de titre 2 / écrit par XY

   

Návrh řešení

Pravidla RDA se k problému nevyjadřují jasně; sice určují, že pořadí (jazyků) dalších názvových údajů i údajů o odpovědnosti má odpovídat pořadí souběžných názvů, nikde ale není uveden příklad úplného zápisu všech údajů o názvu a odpovědnosti.

Pravidla ISBD uvádějí údaje v blocích podle jazyků.

To odpovídá i praxi v dalších knihovnách používajících pravidla RDA - Library of Congress, British Library i Deutsche Nationalbibliothek.

Autorské údaje můžeme uvádět pouze jednou (v prvním uváděném jazyce, je-li to možné). I to odpovídá praxi používané v dalších knihovnách.

Příklady

Varianta 1:
245 00 $aPraha :$bstručný průvodce /$c editor: Jan Nový = Prague : brief guide / edited by Jan Nový

Varianta 2 (kratší):
245 00 $aPraha :$bstručný průvodce = Prague : a brief guide /$c editor: Jan Nový

   

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena