Dotaz #613

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 03. 06. 2015
MARC 21 336
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 8. července 2015

Charakteristika problému

Kdy správně vyplňujeme pole 336 výrazem statický obraz?

Rozhodnutí o řešení

Viz návrh řešení

   

Návrh řešení

V prvním nebo jediném výskytu pole 336 zapisujeme termín „statický obraz“, pokud je obrazová složka jediným obsahem zdroje nebo pokud opravdu výrazně převažuje (např. několikařádkový úvodní text a následuje výhradně obrazová část).
Většinu fotografických publikací, i když obsahují významný podíl obrazového materiálu, obvykle považujeme primárně za textový dokument a informace o obrazovém materiálu bude až v dalším výskytu pole.

V dalším výskytu pole 336 zapisujeme „statický obraz“ tehdy, když se jedná např. o textový dokument s významnou obrazovou složkou (komiksy, fotografické publikace apod.).
Není důvod zapisovat tuto informaci u „obyčejných“ ilustrovaných knih.
(Povinným údajem pro minimální záznam je ovšem vždy pouze první výskyt pole 336.)

Přes toto rámcové ohraničení může nastat situace, kdy konečná podoba záznamu bude záležet na rozhodnutí katalogizátora, protože stanovení přesného počtu stran nebo procent obrazového a textového materiálu by pravděpodobně vedlo v budoucnu jen k dalšímu nárůstu pravidel a interpretací.

Komentáře

Zdravím, podle mě můžeme vyplnit statický obraz, pokud jsou ty obrazy v knize samostatným nositelem informace. Takže pokud mám třeba Atlas hub, tak bych nechal jenom text, bez média, svazek, protože se bez popisků neobejdu. Ale kdyby byla třeba publikace Krása hub a byla plná fotografií, tak bych tam klidně dal statický obraz, bez média svazek.
20. 07. 2015 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena