Dotaz #61

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 25. 07. 2000
MARC 21 505
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 11. srpna 2000

Charakteristika problému

Jak zapsat údaje o části dokumentu, pokud katalogizujeme jen jeden svazek slovníku (víc jich nemáme), např. Bd. 24 Damdama - Dayal . Vše do podpole 200h nebo jinak. Pokud vše v podpoli 200h, použije se nějaká interpunkce mezi 1. a 2. údajem? Děkuji.

Rozhodnutí o řešení

Revize 15.11.2023. Platné i pro pravidla RDA.

 

Pro vícesvazkové dílo, jehož jednotlivé části mají nevýznamné názvy, se vytvoří souborný záznam, a to i tehdy, pokud je k dispozici pouze 1 svazek.

Údaje o jednotlivých svazcích s nevýznamnými názvy (např. "Bd. 24 Damdama - Dayal") se zapisují v poli 505, všechny svazky se zapisují do jednoho podpole $a a oddělují se pomlčkou/dvěma spojovníky.

Ideálně by měly být v záznamu všechny svazky, bez ohledu na to, které z nich má knihovna ve fondu (podobně, jako se u záznamu monografie zapisují všechny svazky a obrazové přílohy i u poškozených exemplářů, ve kterých některé stránky scházejí; informace o tom, co skutečně kniha obsahuje, se pozná v seznamu jednotek).

Jsou-li v poli 505 uvedeny všechny svazky, první indikátor má hodnotu "0".
Pokud je seznam svazků neúplný (buďto proto, že ještě nevyšly všechny, nebo proto, že údaje o dalších svazcích nelze zjistit), první indikátor bude mít hodnotu „1“.


505 1# $aBd. 24. Damdama-Dayal

 

Návrh řešení

V tomto případě se jedná o jednu část (s nevýznamným názvem) vícesvazkové monografie.
Instrukce pro popis viz: Záznam pro souborný katalog UNIMARC. Tištěné monografie. Edice Standardizace, č. 4 (zelená), s. 13-14.

Pro vícesvazkové dílo, jehož jednotlivé části mají nevýznamné názvy, se vytvoří souborný záznam, a to i tehdy, pokud je k dispozici pouze 1 svazek.

UNIMARC
Údaje o jednotlivých svazcích s nevýznamnými názvy (např. "Bd. 24 Damdama - Dayal") se zapisují v poli 327, každý svazek se zapisuje do jednoho podpole $a.
Podpole 200 $h, $i se pro svazek s nevýznamným názvem nepoužije.

Příklad:
V poli 327 tohoto příkladu není uveden žádný indikátor. (Správný zápis indikátorů v poli 327 viz UNIMARC Manuál. Bibliografický formát, pole 327 Poznámky k obsahu.)

327 $aBd. 24. Damdama-Dayal

Popis v případě částí díla (s nevýznamnými názvy)vícesvazkové monografie viz Záznam pro souborný katalog UNIMARC. Tištěné monografie. Edice Standardizace, č. 4 (zelená), s. 13-14.

MARC 21
Údaje o jednotlivých svazcích s nevýznamnými názvy (např. "Bd. 24 Damdama - Dayal") se zapisují v poli 505, všechny svazky se zapisují do jednoho podpole $a, oddělují se pomlčkou/dvěma spojovníky.

MARC 21
505 0# $aBd. 24. Damdama-Dayal

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena