Dotaz #60

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu tištěné monografie (MON)
Odesláno 25. 07. 2000
MARC 21 250, 260 $c, 500
Citační číslo RDA
Klíčová slova

Charakteristika problému

Pokud dotisk určitého vydání dokumentu vydá jiný nakladatel, postupujeme stejně jako v řešení dotazu 23 nebo zakládáme na dokument nový záznam? Děkuji Svobodová

Rozhodnutí o řešení

Řešení dotazu není aktualizováno a může být neplatné. K problematice dotisků je od prosince 2019 vystaven samostatný materiál dostupný zde:
https://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/zpracovani-fondu/katalogizacni-politika/dotisky-prosinec-2019

   

-----------------------------------------------

   

Pokud dotisk určitého vydání dokumentu vydá jiný nakladatel a dokument má jiné ISBN, je třeba vytvořit nový záznam.
Půjde-li však pouze o přejmenování či změnu jména nakladatele, ale číslo ISBN zůstane u dotisku stejné, postupuje se podle řešení v dotazu 23. Vhodná je poznámka o změně jména nakladatele v poli UNIMARC/306, MARC 21/500, popř. zápis dalšího výskytu podpole UNIMARC/210 $c, MARC 21/260 $b.

Návrh řešení

Pokud dotisk určitého vydání dokumentu vydá jiný nakladatel, je třeba vytvořit nový záznam (dílo by mělo mít nové ISBN).
Půjde-li však o pouhé přejmenování nakladatele, a číslo ISBN zůstane u dotisku stejné, postupuje se podle řešení v dotazu 23.

Komentáře

Vedle toho, že u druhého případu vytvoříme poznámku o změně jména nakladatele, bych dala k úvaze i zápis dalšího výskytu podpole c, aby i změněné jméno nakladatele bylo vyhledatelné v návaznosti přímo na tento titul.
28. 07. 2000 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena