Dotaz #592

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 12. 08. 2014
MARC 21
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 20. října 2014

Charakteristika problému

Dobrý den, můžete mi, prosím, poradit jak spolehlivě určit a odlišit monografické č. seriálů a tematických názvů? Viz např. Sborník Národního muzea v Praze , Řada C - Literární věda, Revue des études slaves (ISSN 0080-2557 bez tem názvu, s ním má i ISBN), Soil organism ISSN 1864-6417)nebo třeba tento případ http://aleph.nkp.cz/F/?func=direct&doc_number=005391551&local_base=SKC Děkuji pavel

Rozhodnutí o řešení

Viz návrh řešení

   

Návrh řešení

U tzv. „monografických čísel seriálů“ je na stránkách Katalogizační politiky vystaven materiál Doporučení pro popis monotematických čísel/svazků, příloh a rejstříků pokračujících zdrojů...:
http://www.nkp.cz/o-knihovne/odborne-cinnosti/zpracovani-fondu/schvalene-materialy/monotemc-08

V materiálu je orientačně uvedeno, jaké znaky (některé nebo všechny) by „monografické číslo“ mělo obsahovat (vlastní názvy, autory, ISBN atd.). V zásadě by takový dokument měl budit více dojem monografie než prostého čísla časopisu.

Jedná se o širokou škálu dokumentů často s atypickou úpravou titulní stránky i preliminárií. Přesnou podobu proto nelze jednoznačně stanovit a při popisu záleží též na úsudku katalogizátora.
(Někdy je např. sporné, jestli se jedná o název nebo pouze o označení hlavního tématu, jemuž je toto konkrétní číslo věnováno. Obvykle by se tedy kromě názvu mělo na tit. s. nebo její náhradě objevovat jméno autora/autorů, případně by měl mít svazek vlastní ISBN.) V případě pochybností nepovažujeme svazek za monografické číslo.

   

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena