Dotaz #579

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 08. 01. 2014
MARC 21 260
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 29. ledna 2014

Charakteristika problému

Dobrý den, lze v poli 260, v podpoli c použít zkratku [s.a.] (sine anno - bez roku)? Ze zdroje neznáme rok vydání. Děkuji Hlaváčková

Rozhodnutí o řešení

Aktualizováno 20.12.2021.

Podle pravidel RDA se nakladatelské údaje zapisují do pole 264. Podrobnější instrukce viz příručka Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21, případně i stránky Katalogizační politika a novější dotazy.

Způsoby dohledávání údaje o datu vydání viz návrh řešení,

   

Návrh řešení

Datum vydání se snažíme zjistit alespoň přibližně. Určitě lze rozlišit, jestli dokument byl publikován někdy v posledních letech nebo v 19. století.

U standardně vydaných novějších dokumentů se údaj dá obvykle zjistit v databázích příslušných národních knihoven (u zahraniční literatury), v dalších knihovnách a databázích (např. knihkupeckých) nebo jinde na Internetu.
Dalším zdrojem informací je vlastní obsah dokumentu – rok vydání se často blíží roku vydání nejnovějších položek v seznamech použité literatury;
u dokumentů zabývajících se novodobou historií, případně jinou aktuální problematikou (ekologie, politologie, nejnovější vědecký výzkum libovolného směru ...) jde mnohdy o poslední rok, o němž je v textu zmínka, nebo rok následující.
Vodítkem může být i vnější podoba knihy, grafická úprava, použité písmo apod.
V některých případech lze odhadnout rok podle měny (krejcary, koruny československé/české...) použité v údaji o prodejní ceně - ať už se jedná o cenu knihy samotné, uvedenou v tiráži nebo na obálce, nebo o ceny dalších publikací uvedených v reklamní příloze.

   

Komentáře

Souhlasim se Stanoviskem odp. prac. jen bych pro úplnost zopakovala Rozhodnutí o řešení z dotazu č. 385: "... V žádném případě se nepoužívá zkratka s.a. (sine anno = bez roku). Do podpole pro datum vydání se zapisuje pouze jeden typ data, a to přesně podle AACR2R (datum vydání nebo datum copyrightu nebo datum výroby/tisku nebo přibližné datum vydání - v tomto pořadí!!) ...." tj. přibližné datum vydání je až poslední možností

24. 01. 2014 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena