Dotaz #577

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 03. 01. 2014
MARC 21 700
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 24. ledna 2014

Charakteristika problému

Dobrý den, je správné všechna osobní jména uvedená na titulním listu uvádět do 700 vedlejší záhlaví? Nemám teď na mysli autora(y) knihy, ale další původce. (Např. dekor styling Venny Hladik ; food styling Petra Frýdlová ; fotografie Johana Pošová ; grafická úprava Ivana Kocmanová u knihy Party kuchařka pro děti). Nebo je stačí zapsat do pole 245 údaje o názvu a podpole c údaj o odpovědnosti? Předem děkuji za odpověď.

Rozhodnutí o řešení

Aktualizováno 8.4.2022.

U některých typů autorství je v příručce Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21 přesně specifikováno, kdy se autoři uvádějí do záhlaví. Týká se to zejména přímých autorů, ilustrátorů, upravovatelů, překladatelů, editorů a sestavovatelů.
Pro další osoby odpovědné za vznik díla obvykle není nutno vytvářet záhlaví, ale v konkrétních případech bude záležet i na úsudku katalogizátora.

   

Návrh řešení

U některých konkrétních typů autorství je v pravidlech AACR2R v kapitole 21 přesně specifikováno, kdy se autoři uvádějí do záhlaví. Týká se to zejména přímých autorů, ilustrátorů, upravovatelů, překladatelů, editorů a sestavovatelů.
Pro další osoby odpovědné za vznik díla obvykle není nutno vytvářet záhlaví.
Záleží i na úsudku katalogizátora - pravidlo 21.30F umožňuje vytvořit vedlejší záhlaví (tj. pole 700) i pro další osoby/korporace související s dílem, „pokud toto záhlaví je důležitým selekčním údajem“.

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena