Dotaz #543

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 08. 03. 2012
MARC 21 250
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 3. dubna 2012

Charakteristika problému

Do jakého pole by měl být zapisován údaj "Editio stereotypa". V záznamech v SK ČR se tento údaj objevuje jako další názvová informace, údaj o vydaní nebo údaj o edici.

Rozhodnutí o řešení

Revize 14.12.2021. Platné i pro pravidla RDA.

Viz návrh řešení

   

Návrh řešení

Obvykle se jedná o údaj o vydání a patří do pole 250 (MARC 21) / 205 (UNIMARC).

Mohla by existovat i edice označovaná nakladatelem jako „Editio stereotypa“, např. v případě řady věnované speciálně přetiskům starších dokumentů. Ale pak by to mělo z údajů na dokumentu jasně vyplývat (grafickou úpravou, číslováním svazků apod.)

   

Komentáře

Se Stanoviskem odp. prac. souhlasím jen bych doplnila informaci získanou přes službu Ptejte se knihovny. Dotaz: "Co přesně znamená výraz "editio stereotypa", který se objevuje ve vydaní děl řeckých a římských klasických autorů." Odpověd: "Jedná se o stereotypní vydání, pořízené z tiskové formy, jenž byla vyrobena technologií stereotypie. Tato tisková forma zachovává vzhled a tvar původní předlohy. Jednoduše řečeno, jedná se o přetisk starší publikace, který je vzhledově stejný jako přetiskovaná (stereotypovaná) kniha. Viz P.Voit, Encyklopedie knihy, str. 843-844 heslo "Stereotypie", a str. 1007 heslo "vydání stereotypní".
23. 03. 2012 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena