Dotaz #485

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu videozáznamy (VID)
Odesláno 03. 06. 2010
MARC 21
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 12. července 2010

Charakteristika problému

Hlavní záhlaví u filmů a videozáznamů. V SK ČR se objevují dva přístupy: 1. hlavní záhlaví pod názvem 2. hlavní záhlaví pod režisérem viz např. film Kolja režiséra Jana Svěráka. Kterému přístupu dát přednost?

Návrh řešení:
V souladu s příručkou Příručka k AACR2, revize 1988 / Margaret F. Maxwell ... Praha : Národní knihovna České republiky, 1995 text na s. 165-167 bych dala přednost hlavnímu záhlaví pod názvem (s výjimkou "autorských" filmů)

Rozhodnutí o řešení

Volba selekčních údajů pro filmy/videozáznamy se řídí pravidly AACR2R v kapitole 21, která platí pro všechny druhy dokumentů. Filmy/videozáznamy nemívají v hlavním záhlaví jméno osoby, protože film/videozáznam bývá výsledkem intelektuální a umělecké činnosti celé řady osob. Hlavním záhlavím u filmů/videozáznamů nebývá ani korporace, protože většinou nesplňuje podmínky uvedené v pravidle 21.1B2. Hlavním záhlavím u většiny filmů/videozáznamů je proto název.

Výjimkou jsou filmy/videozáznamy obsahující "autorské" filmy (autor scénáře, režisér, producent filmu v jedné osobě), kde hlavním záhlavím je jméno osoby s jasnou odpovědností za intelektuální a umělecký obsah díla (pravidlo 21.1A).

Další výjimkou jsou hudební videa (videozáznamy obsahující hudební díla různých osob nebo korporací, např. "live: koncerty" s hlavním interpretem), kde hlavním záhlavím je jméno osoby nebo korporace uvedené jako hlavní účinkující. Toto doporučení pro českou katalogizační praxi je v souladu s doporučením LCRI = aplikace pravidel pro zvukové záznamy 21.23C1 a 21.23D1a) na videozáznamy.

Návrh řešení

Volba selekčních údajů pro videozáznamy se řídí pravidly AACR2R v kapitole 21, která platí pro všechny druhy dokumentů. Videozáznamy nemívají v hlavním záhlaví jméno osoby, protože videozáznam bývá výsledkem intelektuální a umělecké činnosti celé řady osob. Hlavním záhlavím u videozáznamů nebývá ani korporace, protože většinou nesplňuje podmínky uvedené v pravidle 21.1B2. Hlavním záhlavím u většiny videozáznamů je proto název.

Výjimkou jsou videozáznamy obsahující "autorské" filmy (autor scénáře, režisér, producent filmu v jedné osobě), kde hlavním záhlavím je jméno osoby s jasnou odpovědností za intelektuální a umělecký obsah díla (pravidlo 21.1A).

Další výjimkou jsou hudební videa (videozáznamy obsahující hudební díla různých osob nebo korporací, např. "live: koncerty" s hlavním interpretem), kde hlavním záhlavím je jméno osoby nebo korporace uvedené jako hlavní účinkující. Toto doporučení pro českou katalogizační praxi je v souladu s doporučením LCRI (= aplikace pravidel pro zvukové záznamy 21.23C1 a 21.23D1a) na videozáznamy).

Komentáře

Se Stanoviskem odp. prac. souhlasím, jen bych možná pro úplnostvšude uváděla "... pro FILMY a videozáznamy..."
02. 07. 2010 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena