Dotaz #379

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu tištěné monografie (MON)
Odesláno 22. 04. 2008
MARC 21
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 6. května 2008

Neplatné řešení: je vhodné najít podobný dotaz v novějších platných materiálech


Charakteristika problému

Dobrý den, můj dotaz se týká interpunkce a pořadí údajů ve vysvětlivkách v závorce za ISBN v poli 020. 1. Inerpunkce - píše se mezi jednotlivými údaji (např. vydavatel, číslo svazku, typ vazby) dvojtečka nebo středník? V publikaci "MARC 21 : bibliografický formát / Network Development and MARC Standards Office, Library of Congress, Standards and Support, National Library of Canada ; [z anglického originálu ... do češtiny přeložily Ludmila Benešová ... et al.]. -- 1. české vyd.. -- Praha : Národní knihovna České republiky, 2003. -- 2 sv. ; 32 cm" je uvedena dvojtečka, např. ISBN (brož. : sv. 1) kdežto v publikaci "Katalogizace ve formátu MARC 21 : stručná instrukce a příklady pro knihy a některé typy pokračujících zdrojů / Marie Balíková, Hana Kubalová, Jaroslava Svobodová. -- 1. vyd.. -- Praha : Národní knihovna České republiky, 2004. -- 156 s. ; 30 c" je uveden středník, např. ISBN (sv. 1 ; brož.). 2. Pořadí jednotlivých údajů se také podle obou zdrojů liší, např. ISBN (sv. 1 ; brož.) nebo ISBN (brož. : sv.1), podobně i údaj o nakladateli, např. ISBN (Odeon ; sv. 1 ; brož.)? Záleží v tomto případě na pořadí jednotlivých údajů? Děkuji za odpověď.

Neplatné řešení Rozhodnutí o řešení

Platné řešení viz příručka Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21.

Návrh řešení

Pokud jde o interpunkci a pořadí údajů ve vysvětlivce za ISBN, rozhodující jsou instrukce v AACR2R (kapitoly 1.8E a 2.8D).
Z textu a příkladů vyplývá doporučené pořadí: označení svazku a poté údaj o vazbě. Mezi sebou jsou údaje ve vysvětlivce odděleny dvojtečkou.

Např.:
(označení sv. : údaj o vazbě)
(nakladatel : označení sv. : údaj o vazbě).

Původně dlouhodobě používaný středník ve vysvětlivce byl nahrazen dvojtečkou.
Na tuto změnu (spolu s několika dalšími) bylo upozorněno formou errat k publikaci "Katalogizace ve formátu MARC 21"... - errata vystavena zde

 

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena