Dotaz #366

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 11. 01. 2008
MARC 21 250, 260
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 31. ledna 2008

Charakteristika problému

Encyklopedie, publikovaná v průběhu několika let: v době, kdy vycházely poslední svazky, pravděpodobně již nebyly k dispozici ty počáteční, takže vyšly znovu ve 2. vydání. Ovšem poslední svazky nikdy znovu nevyjdou; pokud ano, tak vyjde kompletní dílo jako jeden celek. Znamená to, že mám dejme tomu svazek 1 z r. 1993, sv. 1 z r. 1999 a svazky 2-9 z let 1995-2001. ("Vylepšená" varianta: během vydávaní se změnil nakladatel, starší verze sv. 1 má nakladatele shodného se sv. 2-3, nová verze sv. 1 má nakladatele shodného se sv. 4-9.)

Návrh řešení:
Dvě možnosti: 1) Důsledně považovat za jediný soubor pouze 1. vydání; pokud mám v ruce druhé vydání sv.1, znamená to, že v praxi vytvořím jeden souborný záznam na sv. 2-9 a druhý záznam (souborný?) na sv. 1. Problém je, že fakticky k danému souboru patří OBĚ vydání svazku 1. 2) Zahrnout do záznamu obě verze sv. 1 s tím, že se o tom zmíním v poznámce (např.: "Sv. 1 vyšel ve dvou vydáních, r. 1993 a r. 1999)

Rozhodnutí o řešení

Dotaz byl zpracováván před přechodem na katalogizační pravidla RDA.
Řešení je vhodné ověřit v příručce příručce Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21 a v dalších instrukcích na stránkách Katalogizační politika, případně v dotazech od čísla 592 výše.

Viz návrh řešení.

Návrh řešení

Obecně se doporučuje a také obvykle používá možnost 1), tj. vytváření samostatných bibliografických záznamů pro každý svazek/každou skupinu svazků, která nese stejné označení vydání.

Možnost 2), tj. jeden bibliografický záznam pro celý soubor, ačkoli svazky mají různá označení vydání, se používá pouze velmi výjimečně, v odůvodněných případech - např. jasně deklarovaný záměr nakladatele/vydavatele distribuovat soubor těchto svazků jako celek ve stejnou dobu, nebo je-li jednoznačný důkaz, že jeden či více svazků je průběžně revidován (obvykle pouze u právních publikací typu iterace). Zapíše se pak obecná poznámka: Sv. 4: 2. vyd. nebo Sv. mají různá označení vydání nebo Sv. 1 ve více vydáních.

3) U složitých případů, kdy nelze doložit či dohledat spojitost mezi svazky a vydáními, doporučujeme vytvořit pro každý svazek samostatný záznam.

Případnou změnu nakladatele zapíšeme do opakovaného pole 260 (MARC 21) či do poznámky (UNIMARC).

Komentáře

Souhlasím se Stanoviskem odp. prac. - pouze u bodu 3) bych spíše uvedla ... doporučujeme vytvořit pro každý svazek samostatný záznam.
18. 01. 2008 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena