Dotaz #323

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 15. 12. 2006
MARC 21 245
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 3. ledna 2007

Charakteristika problému

Dobrý den, zajímalo by nás, jaká přesná pravidla platí pro zpracování dílových publikací(populárně naučná literatura a beletrie) jako seriálu. Rozhodli jsme se pro tento krok až v tomto roce, díky novému programu. Zjistili jsem ale, že záznamy jsou pokaždé zpracovány jinak, např. : L.Nedorost: Češi v 1. světové válce, 1. a 2. díl má každý svůj bibliografický záznam ; S Luckou a Michalem kolem zeměkoule- ten samý případ ; Četnické humoresky jsou naopak na jednom záznamu ; 1. díly některých publikací jsou zpracovány monograficky a jiné rovnou založeny seriálově. Rádi bychom to věděli i z důvodu předání přesných instrukcí pro akvizici, protože pak vznikají zbytečné zmatky a "předělávky". Děkujeme za odpověď a přejeme pěkný den

Rozhodnutí o řešení

Dotaz byl zpracováván před přechodem na katalogizační pravidla RDA.
Řešení je vhodné ověřit v příručce příručce Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21 a v dalších instrukcích na stránkách Katalogizační politika, případně v dotazech od čísla 592 výše.

Viz návrh řešení

Návrh řešení

Pro zpracování vícesvazkových děl platí zásady, schválené v: Záznam pro souborný katalog UNIMARC : tištěné monografie (Edice Standardizace, č. 4), který byl vydán Národní knihovnou ČR v r. 1996 pro potřeby formátu UNIMARC, a který se používá i ve formátu MARC 21.

Popis v případě částí díla (dílových publikací, vícesvazkových publikací):
1. Pokud má popisovaná část vlastní název, je považována za samostatnou popisnou jednotku a vytvoří se pro ni samostatný monografický záznam.
2. Pokud popisovaná část nemá vlastní název nebo názvy části nejsou "významné" pro samostatné vyhledávání, a všechny části příslušejí k témuž vydání pro celé dílo, vytvoří se pro celé dílo jeden souborný záznam (nikoli seriálový) a rozpis jednotlivých částí se zapisuje do poznámky k obsahu.

Příklady nevýznamných názvů částí: A-D, Pro/Ž, 1910-1920, Texty apod.

Záznamy v bázi NKC jsou zpracovány s ohledem na tuto instrukci a jsou tedy vytvořeny správně.

Viz též rozhodnutí o řešení v dotazu č. 61.

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena