Dotaz #307

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 02. 09. 2006
MARC 21
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 3. října 2006

Charakteristika problému

Katalogizuji nepravý seriál (má ISSN, ale jednotlivá čísla jsou monografická a novější mají i ISBN). V určitém období bylo vydáno vždy několik čísel v jednom fyzickém svazku. Na obálce a 1. titulním listě je pouze název seriálu, čísla, která sv. obsahuje a rozmezí let jejich vydání. Každé číslo má pak vlastní ("monografický") titulní list, jiné číslo sv., jiný rok vydání a samostané stránkování. Dřívější a pozdější čísla byla vydávána samostatně. Jedná se o přítisk nebo přívazek? Může přívazek pocházet už od vydavatele? Pokud se jedná o přítisk, jak vyjádřím nakladatelské a ediční údaje (čísla sv.)pro jednotlivé tituly. Děkuji

Rozhodnutí o řešení

Dotaz byl zpracováván před přechodem na katalogizační pravidla RDA.
Řešení je vhodné ověřit v příručce příručce Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21 a v dalších instrukcích na stránkách Katalogizační politika, případně v dotazech od čísla 592 výše.

Pokud by se dílo katalogizovalo jako seriál, dostačuje pouze ošetření jednotlivých exemplářů v údajích o jednotkách, tj. zápis označení jednotlivých čísel/svazků.
Původní/dílčí ISBN lze zapsat v poli 902 (zápis v tomto poli je nepovinný).

Pokud by se dílo katalogizovalo jako monografie, pro tento svazek by se vytvořil 1 záznam a jednotlivá čísla by se považovala za přítisky (tj. díla nakladatelem záměrně vydaná společně).
Popis přítisků viz řešení v dotazu č. 133; v poli pro zápis přítisku se uvádí pouze údaj o názvu a autorovi, nakladatelské a ediční údaje se neuvádějí; v díle uvedený nakladatelský údaj se zde týká popisné jednotky jako celku.
Namístě by byla všeobecná poznámka, např.: Tato čísla záměrně distribuována nakladatelem v jednom svazku.

Návrh řešení

Pokud se dílo katalogizuje jako seriál, dostačuje pouze ošetření jednotlivých exemplářů v údajích o jednotkách, tj. zápis označení jednotlivých čísel/svazků.

Pokud by se dílo katalogizovalo jako monografie, pro tento svazek se vytvoří 1 záznam, jednotlivá čísla by se považovala za přítisky (tj. díla záměrně vydána společně nakladatelem).
Popis přítisků viz řešení v dotazu č. 133; v poli pro zápis přítisku se uvádí pouze údaj o názvu a autorovi, nakladatelské a ediční údaje se neuvádějí.
Namístě by byla všeobecná poznámka, např.: Tato čísla záměrně distribuována nakladatelem v jednom svazku.

Komentáře

Považujeme za důležité z hlediska přesné orientace v katalogu uvádět všechny identifikátory, které jsou na dokumentech uvedeny. V souvislosti s dotazem si dovoluji připomenout existenci národního pole 902, kam lze uvádět jednotlivá ISBN svazků pri seriálovém zpracování.
20. 09. 2006 12:00
Domnívám se, že nakladatelské a ediční údaje by bylo možno zapsat (s příslušnou interpunkcí ISBD) do pole 501 (tj. vyšla bych z varianty b) z dotazu č. 133). Pokud má dokument společný titulní list možná by byl možný i popis dle AACR2R 1.1B10 - ale bez dokumentu v ruce se to těžko posuzuje.
04. 10. 2006 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena