Dotaz #277

Stav řešení Přijato
Typ dotazu elektronické zdroje (ELZ)
Odesláno 31. 01. 2006
MARC 21 pole 008
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 15. února 2006

Charakteristika problému

Dobry den, radi bychom se podrobneji informovali o zpusobech katalogizace elektonickych zdroju. Jde nam predevsim o pole 008, znakova pozice 26. Nevydala NK v posledni dobe nejakou odbornou prirucku pro katalogizaci elektronickych zdroju ve formatu MARC21? Dekuji Vam za laskavou pomoc a preji pekne dny.

Návrh řešení

V souvislostí s aplikací formátu MARC 21 v české katalogizační praxi byla v původním edičním plánu Národní knihovny ČR na rok 2005 avizována vedle katalogizační příručky pro kartografické dokumenty a zvukové záznamy i příručka pro elektronické zdroje. Pracovní kapacita našeho oddělení však dovolila zatím pouze vydat v polovině roku 2005 příručku pro kartografické dokumenty a v současné době vychází příručka pro zpracování zvukových záznamů. Vydání poslední příručky Katalogizace elektronických zdrojů : příručka pro katalogizátora s příklady ve formátu MARC 21 bylo posunuto na polovinu roku 2006.

Ve formátu MARC 21 se v poli 008/26 vyplňuje kód pro Typ počítačového souboru pouze pro určité třídy elektronických zdrojů: počítačový software (programy, hry, fonty), číselná data, počítačově orientovaná multimédia, systémy on-line nebo síťové služby – záznamy těchto počítačových souborů obsahují na pozici v návěští/06 pro Typ záznamu kód m. Ostatní třídy elektronických zdrojů se v návěští/06 kódují podle obsahu dokumentu (např.kód a pro textové dokumenty, kód e pro kartografické dokumenty aj.) a v závislosti na jeho hodnotě se vyplňují pozice v poli 008/18-34.

Podrobnější informace o kódovaných údajích používaných při katalogizaci elektronických zdrojů naleznete na adrese http://www.oclc.org/support/documentation/worldcat/cataloging/electronicresources/. Případné odlišnosti od OCLC v české katalogizační praxi (např. popis elektronických integračních zdrojů, volitelnost pole 006) budou uvedeny v plánované katalogizační příručce.

Komentáře

Není možné vkládat komentáře, diskuze byla uzavřena