Dotaz #233

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu hudebniny (HUD)
Odesláno 31. 01. 2005
MARC 21 Pole 008
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 3. března 2005

Charakteristika problému

Katalogizujeme zpěvníky. Jaký kód se používá pro zpěvníky v poli 008 v pozici 20 (Formát hudebniny) ? V jakém případě se používá pro hudebniny v poli 008 v pozici 20 (Formát hudebniny) kód g - souhrnná partitura a kód n - nelze použít. Používá se pro hudebniny v poli 300 podpole $b výraz il., portréty apod., když se v poli 008 pro formát hudebniny neuvádí. Např. 300 $a 1 zpěvník (155 s.) : $b il., portréty

Návrh řešení:
otázka
Katalogizujeme zpěvníky. Jaký kód se používá pro zpěvníky v poli 008 v pozici 20 (Formát hudebniny) ?

odpověď
Marc21, pole 008, pozice 20 (hudba)
z – jiný

Kód z označuje formát hudebniny, pro který není vhodný žádný z uvedených kódů. Obvykle to znamená, že popisná jednotka není partitura. Kód z je vhodný pro označení např. klavírní hudby, grafické hudby, skladeb obsahujících pouze pokyny k provádění atd. Kódem z se označují též sady hlasů.

Kód "z" tedy použijeme pro zpěvníky, vokální linky s podloženým textem, skladby pro sólový klavír, varhany, pro sady hlasů, např. dechové hudby apod.

otázka
V jakém případě se používá pro hudebniny v poli 008 v pozici 20 (Formát hudebniny) kód g - souhrnná partitura a kód n - nelze použít.

odpověď
"g" - používá se v případě, kdy je např. sborová partitura zapsaná ne ve čtyřech notových osnovách, ale pouze ve dvou (SAT v první a B ve druhé, nebo SA a TB…)

"n" – pro hudebniny se nepoužívá, označuje zvukové záznamy

otázka
Používá se pro hudebniny v poli 300 podpole $b výraz il., portréty apod., když se v poli 008 pro formát hudebniny neuvádí.
Např. 300 $a 1 zpěvník (155 s.) : $b il., portréty

odpověď
Ano, používáme $b v poli 300 , např. $a 1 zpěvník (128 s.) : $b fot. příl. ; $c 20 cm

Návrh řešení

dodatek

pokud se vám stane, že v záznamech NK nacházíte jiné hodnoty, věřte, že se snažíme opravit, co se dá - některé nedostatky vznikly přelitím z Unimarcu (přes veškerou snahu ošetřit vše předem), mnohé také pravděpodobně v počátcích katalogizace v MARC21... H. Borková

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena