Dotaz #221

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 22. 11. 2004
MARC 21 008, 041, 9XX
Citační číslo RDA
Klíčová slova

Charakteristika problému

V knihovně uchováváme staroslověnské knihy a knihy v církevní slovanštině. Potřebovali bychom tyto jazyky pro potřeby vyhledávání rozlišovat. V MARC21 se tyto jazyky schovají pod jednu zkratku "chu". Mohl by se pro staroslověnštinu zavést ještě doplňující kód (např. "czx") do některého z polí 9XX, např. do pole 906 $a? Věřím, že je to v naší zemi potřeba. Děkuji Barbora Drobíková

Rozhodnutí o řešení

Dotaz byl zpracováván před přechodem na katalogizační pravidla RDA.
Řešení je vhodné ověřit v příručce Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21, v dalších instrukcích na stránkách Katalogizační politika a v dotazech od čísla 592 výše.

   

Viz návrh řešení

Návrh řešení

Pro staroslověnštinu se používaly kódy "sla" (ostatní slovanské jazyky) nebo "chu" (církevní slovanština). Ani jeden z kódů není úplně výstižný. Za účelem sjednocení popisu se nadále doporučuje používat ve standardních polích MARC21 i UNIMARC kód "chu". Pokud je potřeba blíže specifikovat jazyk dokumentu jako staroslověnštinu, použije se ve formátech MARC21 i UNIMARC pole 907 podpole $aJazyk dokumentu nebo $bJazyk originálu; kde je možné použít kód "czx". Použití pole 907 je nepovinné, závisí na rozhodnutí jednotlivých knihoven.

Komentáře

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena