Dotaz #166

Stav řešení K připomínkování
Typ dotazu zvukové záznamy (ZVZ)
Odesláno 03. 02. 2003
MARC 21
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 19. února 2003

Charakteristika problému

Je možné nechat pole UNIMARCu 101 nevyplnene, v případě, že nahrávka neobsahuje text? Podle schváleného materiálu "Záznam pro souborný katalog: UNIMARC.Speciální dokumenty" mám dojem, že ano. V příkladech uvedených v příručce "Katalogizace zvukových dokumentů" je však vždy v těchto případech uveden jazyk doprovodného materiálu.(Vždy použit kód "mul" v rozporu se schváleným dotazem č.35 a č.67) Někdy však doprovodný materiál zcela chybí,nebo obsahuje pouze základní údaje a je nevýznamný.

Návrh řešení:
U zvukovych dokumentu je zapis kodu jazyka do pole 101 (resp. do podpole 101$a) povinny pouze v pripade, obsahuje-li zvukova nahravka text, tj. do podpole 101$a se zapise kod jazyka mluveneho nebo zpivaneho textu zvukove nahravky. Pokud zvukova nahravka mluveny nebo zpivany text neobsahuje, nemusi se pole pole 101 UNIMARCu vyplnovat (v podstate neni co do podpole 101$a zapsat). Je-li zvukova nahravka tohoto typu doplnena tistenym doprovodnym textem, muze katalogizator vyplnit podpole 101$i, tento udaj vsak neni povinny. Pozn.: Material "Katalogizace zvukovych dokumentu (Prirucka pro katalogizatora)" byla vydana jeste pred projednavanim a schvalenim dotazu c. 67, proto je v prikladech prirucky uveden v poli 101 souborny kod "mul". V soucasne dobe se pri popisu zvukovych dokumentu akceptuji rozhodnuti vyplyvajici z dotazu 35 a 67, kde je "spise doporuceno souborny kod nepouzivat a rozepisovat kody vsech vyznamnejsich jazyku".

Komentáře

Pole 101 patri k povinnym polim minimalniho zaznamu souborneho katalogu. Navrhovala bych, pokud to pravidla UNIMARCu dovoli, stanovit kod pro neexistuji text z duvodu kontroly existence vsech poli naminimalniho zaznamu.
09. 02. 2003 12:00
S Návrhem řešení souhlasím, se Stanoviskem č. 1 nikoli - pokud údaj neexistuje pole/podpole se nevyplňuje - pokud např. dokument nevysel v edici nebude záznam obsahovat pole 225.
12. 02. 2003 12:00

Není možné vkládat komentáře, diskuze byla uzavřena