Dotaz #160

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu soubory autorit (AUT)
Odesláno 06. 12. 2002
MARC 21
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 3. ledna 2003

Charakteristika problému

Mam dotaz, zda je nekde v literature a definici Unimarcu definovano ze podpole v poli musi byt exportovany v danem poradi. napr pole 801 a b c je prece totez jako 801 b a c protoze exportuji pole 801 a obsah podpole a, b,c je porad stejny. Nebo to je jen proto ze Alephu to jedno neni a musi to mit v tomto poradi, jinak je zle. Totez plati i u ostatnich poli. Mam pocit ze poradi poli nevyjadruje zadnou informacni hodnotu tak muze byt libovolne. Pokud bude poradi podpoli nejakou informaci vyjadrovat, byla by to jina situace, ale nevim o tom ze by tomu tak bylo a nevim kde to je definovano ve velke knize Unimarc jsem se to nedocetl, tam jsou definice poli a podpoli nikoliv jejich poradi. Ing. Petr Štefan, Kpsys s.r.o

Rozhodnutí o řešení

Pořadí podpolí v bloku 2--, 4-- a 5-- formátu UNIMARC/Autority, stejně jako v bloku 7-- a 6--bibliografického formátu UNIMARC a též v poli 200 (v tomto případě je pořadí podpolí nositelem určité informace - zápis 200 1# $a$e$a$a vyjadřuje něco jiného než zápis 200 1# $a$a$e$a) je variabilní a je dáno katalogizačními pravidly. Pořadí podpolí tedy nemuze být fixně nastaveno v pracovních šablonách knihovnických systémů. (Obšírněji viz návrh řešení).

Návrh řešení

Vyžadované pořadí podpolí nikterak nesouvisí se systémem ALEPH (s jeho možnostmi nebo omezeními; systém ALEPH umožňuje zapsat proměnlivé pořadí podpolí a zobrazuje je v souladu s platnými pravidly a metodickými pokyny), je dáno pravidly, které již řadu let platí v našich knihovnách. Obecně je pořadí podpolí zmíněno v úvodech manuálu formátu UNIMARC (autoritní i bibliografický)- část 4, resp. 4.3 . Konkrétní pořadí podpolí v polích formátu UNIMARC je, vyjma polí 200, 400, 500 (UNIMARC/Autority) a 700, 701, 702 (UNIMARC/bibliografický) pro personální autory a polí 210, 410, 510 (UNIMARC/Autority) a 710, 711, 712 (UNIMARC/bibliografický) pro korporativní autory, stejně jako polí 600 a 601 (UNIMARC/bibliografický) pro pole věcného zpracování, dáno logikou věci. Například zmíněné pole 801 formátu UNIMARC/Autority má následující pořadí podpolí: a (kód země původu), b (označení agentury, která záznam vytvořila, opravila atd.), c (datum, kdy se tak stalo). Toto pořadí má svou logiku (na prvním místě je zmíněna země, pak instituce a pak datum) a bylo by dobře je zachovávat u všech záznamů, aby byly tyto přehledné. Totéž platí obdobně u např. pole 810 (nepřijde mi logické, kdybych nejdříve použil podpole b a citoval nalezené informace a pak teprve v podpoli a citoval zdroj, ze kterého jsem čerpal informace), 835 apod. Pořadí podpolí v záhlaví, odkazech i polích věcného zpracování se řídí katalogizačními pravidly a je proměnlivé, podle typu záhlaví. Např. pro jméno František Novák 1925- ($aNovák$bFrantišek$f1925- ) bude pořadí podpolí jiné, než pro jméno V.V.Štech 1885-1974 ($aŠtech$bV.V. $gVilém Václav$f1885-1974) a úplně jiné pro papeže Jana Pavla II ($aJan Pavel$dII$cpapež$f1920- ). Obdobné je to u korporativních autorů. Podle typu korporace bude jednou pořadí podpolí např.: a, c,b, v jiném případě a,b,b – vždy v závislosti na konkrétním případě (typu korporace)! Proto musí knihovnické systémy umožňovat katalogizátorům, aby toto proměnlivé pořadí v záhlavích mohli zapsat tak, jak to potřebují. Standardizovaný zápis polí a podpolí je samozřejmě nezbytným předpokladem k jakékoliv kooperativní spolupráci, zejména on-line sdílené katalogizaci autoritních i bibliografických záznamů.

Komentáře

Souhlasím s tím, že pořadí podpolí má mít svou logiku, i když třeba programu je to jedno, v jakém pořadí by byla podpole zapsána. Knihovník ale má rád, když je záznam přehledný a logický a už automaticky očekává, že pořadí podpolí bude takové, jak je zvyklý. Těžko bychom se vyrovnávali s tím, kdyby např. pole 801 mělo pořadí podpolí c, a, b nebo b, a, c. Pole by se stalo nepřehledným.
20. 12. 2002 12:00
Pokud se však jedna o formát dat pro výměnu dat mezi systémy, potom se domnívám že pořadí polí může být libovolné. Každý knihovnický systém by totiž měl mít standardní možnost záznam zobrazit v definovatelným způsobem, aby se knihovníkovi "líbil" ale z hlediska datového a systémového a aby to správně zpracoval stroj, protože importovat záznamy nebude knihovník, ale program, je pořadí podpolí např. v 801 nedůležité. Importovat mohu v libovolném pořadí a zobrazovat v definovatelném.
20. 12. 2002 12:00
Domnívam se, že u některých polí je v určitých případech pořadí podpolí důležité a to nejen proto, aby byl záznam přehledný a logický, ale protože je pořadí podpolí nositelem určité informace např. v bibliografickém záznamu v poli 200 zápis 200 1# $a$e$a$a vyjadřuje něco jiného než zápis 200 1# $a$a$e$a (v prvním případě se další názvová informace - podnázev vztahuje k prvnímu názvu, v druhém případě k druhému názvu).
30. 12. 2002 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena