Dotaz #151

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 19. 09. 2002
MARC 21 11X $d
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 3. října 2002

Charakteristika problému

Korporacie (v anglictine) - plati tu pravidlo pisania velkych pismen? (aj v NK Praha aj v SNK su striedavo pisane aj velke aj male pismena) - v podpoli d sa pise cislovka anglicky?

Rozhodnutí o řešení

Dotaz byl zpracováván před přechodem na katalogizační pravidla RDA.
Řešení je vhodné ověřit v příručce Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21, v dalších instrukcích na stránkách Katalogizační politika a v dotazech od čísla 592 výše.

   

1. Pro zápis počátečních písmen slov ve jménech korporací v angličtině viz pravidlo A.12 a A.18 AACR2R (příloha A Psaní velkých písmen).
S velkým počátečním písmenem se píší jednotlivá slova s výjimkou členů, předložek a spojek.
Příslušná pravidla jsou doplněna řadou příkladů.

2. V korporativním záhlaví se v podpoli $d zapíše číslovka příslušnou číslicí ve tvaru, který odpovídá jazyku katalogizační agentury - viz Příloha C.8B AACR2R Číslovky
V případě češtiny např. 1., 12. apod.

Viz též dotaz č. 86!

Pozn.: České vydání AACR2R je doslovným překladem anglického vydání, pravidlo 0.12 AACR2R však obsahuje instrukci, doporučující nahradit preferenci angličtiny preferencí pracovního jazyka příslušné národní agentury.

Návrh řešení

Viz rozhodnutí o řešení.

Komentáře

Souhlasím se stanoviskem odp. prac. Pouze do rubriky AACR2R bych ještě doplnila odkaz na pravidlo 24.7B2 a k bodu 2 přidala odkaz na schválený dotaz č. 86, který řešil obdobnou problematiku.
29. 09. 2002 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena