Dotaz #147
Stav řešení | Schváleno |
---|---|
Typ dotazu | soubory autorit (AUT) |
Odesláno | 25. 07. 2002 |
MARC 21 | |
Citační číslo RDA | |
Klíčová slova | |
Komentáře šlo přidávat do | 15. srpna 2002 |
Charakteristika problému
Univerzita Karlova v Praze – přímá a nepřímá hierarchie podřízených korporací
Pozn.: Vzhledem k délce textu a počtu příkladů je tento dokument vystavený a volně k dispozici v graficky přehlednější podobě na adrese: http://www.cuni.cz/~havlickk/UK/147.doc
V souboru jmenných autorit Národní knihovny (AUJ) se korporativní záhlaví pracovišť Univerzity Karlovy v Praze uvádí ve dvou formách:
a) Forma přímé hierarchie u podřízených korporací (v řetězci „Univerzita. Fakulta. Pracoviště“) např.: Univerzita Karlova. Filozofická fakulta. Ústav anglistiky a amerikanistiky
b) Forma nepřímé hierarchie u podřízených korporací (v řetězci „Univerzita. Pracoviště“) např.: Univerzita Karlova. Institut sociologických studií. Tuto formu by knihovny měly preferovat (podle sdělení pracovníků Oddělení národních autorit NK ČR).
Vzhledem k tomu, že skutečný počet pracovišť Univerzity Karlovy v Praze je několikanásobně větší, než je dosud v databázi AUJ, předpokládáme, že v případě potřeby si řada knihoven pro své lokální katalogy vytváří korporativní záhlaví podle stejného modelu, který AUJ nabízí.
Knihovny fakult Univerzity Karlovy v Praze, které znají složitou strukturu pracovišť UK, používají pro korporativní záhlaví pracovišť UK formu přímé hierarchie podřízených korporací. Důvody, pro které se knihovny UK takto rozhodly, jsou natolik závažné, že považujeme za nutné upozornit na ně i pracovníky ostatních knihoven.
1. V rámci UK se vyskytuje řada stejně nebo podobně pojmenovaných pracovišť, která jsou součástí různých fakult. Kromě předem odhadnutelných duplicitních názvů (jako „katedra jazyků“, „katedra tělesné výchovy“), u kterých AUJ rovnou vytváří korporativní záhlaví s přímou hierarchií podřízených korporací, existují i další pracoviště se stejnými nebo podobnými názvy, u kterých knihovníci duplicity nemusejí předpokládat, např.:
Katedra filozofie - Katedra religionistiky - Ústav filozofie a religionistiky (tři teologické fakulty + Filozofická fakulta)
Katedra historicko-právní - Katedra právních dějin (Katolická teologická fakulta + Právnická fakulta)
Ústav anglistiky a amerikanistiky – Oddělení amerických studií (Filozofická fakulta + Fakulta sociálních věd)
Katedra didaktiky matematiky - Katedra matematiky a didaktiky matematiky (Matematicko-fyzikální fakulta + Pedagogická fakulta)
Centrum pro otázky životního prostředí – Ústav pro životní prostředí (Samostatné pracoviště UK + Přírodovědecká fakulta)
Farmakologický ústav – Ústav farmakologie (1. a 2. lékařská fakulta + 3. lékařská fakulta)
Fyziologický ústav – Ústav fyziologie (1. lékařská fakulta + 2. lékařská fakulta)
Podobně nejasné jsou i názvy dalších pracovišť v rámci fakult UK: katedry sociologie, psychologie, politologie atd.
2. Forma nepřímé hierarchie (jak je vidět i z uvedených příkladů) umožňuje uživatelům jen obtížně rozlišovat, že některá pracoviště s podobně strukturovaným názvem jsou samostatné organizační jednotky v rámci UK, zatímco jiné jsou součástí fakult, např. výše uvedené: Centrum pro otázky životního prostředí (samostatné pracoviště UK), ale Středisko iberoamerických studií (jedno z pracovišť Filozofické fakulty UK).
Shrnutí:
Nepřímá hierarchie zbytečně přidělává práci knihovníkům, pokud dodatečně zjištěné duplicity důsledně opravují (navíc stejně musí vytvořit vylučovací odkaz na přímou hierarchii). Pro uživatele to v lepším případě (kdy je v databázi uveden odkaz) znamená obtíže při vyhledávání fakulty, v horším případě, kdy knihovna odkazy důsledně nedodržuje, ztrátu informace. Využívání nepřímé hierarchie je méně rizikové v případě „kampusových“ univerzit, kde všechna pracoviště jsou na jedné adrese, v případě Univerzity Karlovy v Praze, která má 17 fakult a svá pracoviště na cca 30 adresách v 5 městech ČR, je však velmi problematické.
Navrhujeme proto korporativní záhlaví pro všechna pracoviště Univerzity Karlovy v Praze, která jsou součástí jednotlivých fakult, uvádět v přímé hierarchii, např.:
$a Univerzita Karlova $b Evangelická teologická fakulta $b Ekumenický institut
$a Univerzita Karlova $b Filozofická fakulta $b Ústav lingvistiky a ugrofinistiky $b Středisko maďarských studií
Pozn.: Vzhledem k délce textu a počtu příkladů je tento dokument vystavený a volně k dispozici v graficky přehlednější podobě na adrese: http://www.cuni.cz/~havlickk/UK/147.doc
Rozhodnutí o řešení
Na základě rozhodnutí Rady pro katalogitační politiku se vysoké školy nepovažují za typ korporace, kde jména podřízené korporace mohou být podřízena různým mezičlánkům. Podzáhlaví se
proto podle situace zapisuje přímo či nepřímo.
Návrh řešení
V souboru jmenných autorit NK ČR se při vytváření autoritních záznamů pro katedry (ústavy apod.) vysokých škol vychází z pravidla 24.14.AACR2R (viz též schválené české interpretace - AACR2R/UNIMARC : schválené české interpretace ke kapitolám 23 a 24 AACR2R). Vzhledem k často neúměrné délce některých záhlaví u korporací tohoto typu bývá proto u určitých autoritních záhlaví (tam, kde to pravidlo 24.14.AACR2R umožňuje) využito možnosti vynechat mezičlánek v hierarchické struktuře. Celá hierarchická struktura je však vždy (!) povinně odkázaná (odkaz typu viz v poli 410) a je tedy možné příslušnou korporaci vyhledat i podle této formy zápisu.
Komentáře
Schválený dotaz, diskuse je uzavřena