Dotaz #117

Stav řešení Schváleno
Typ dotazu všeobecný popis (XXX)
Odesláno 21. 10. 2001
MARC 21
Citační číslo RDA
Klíčová slova
Komentáře šlo přidávat do 5. listopadu 2001

Neplatné řešení: je vhodné najít podobný dotaz v novějších platných materiálech


Charakteristika problému

Jak zapsat další názvovou informaci - podnázev, která se vztahuje pouze k názvu části? Příklad - hlavního pramene popisu (titulní stránky): ÚVOD DO NOVOVĚKÉ LATINSKÉ PALEOGRAFIE se zvláštním zřetelem k českým zemím 2. svazek - Obrazová část (Ukázky písma s přepisy)

Návrh řešení:
AACR2R pravidlo 1.1E5 (Dodatek 1993) říká "Zapište další názvovou informaci za hlavním či souběžným název nebo za tou částí hlavního či soubežného názvu, k níž náleží." V UNIMARC manuálu ve výkladu k poli 200 podpoli $e je mimo jiné uvedeno "Název uváděný v tomto poli může být podřizen názvu uváděnému v podpoli $a, $c nebo $d." 1] 200 1# $a Úvod do novověké latinské paleografie $e se zvláštním zřetelem k českým zemím $h 2. svazek $i Obrazová část $e (ukázky písma s přepisy) tj. vycházet z předpokladu "co není zakázano je dovoleno" nebo 2] 200 1# $a Úvod do novověké latinské paleografie $e se zvláštním zřetelem k českým zemím $h 2. svazek $i Obrazová část : (ukázky písma s přepisy)

Neplatné řešení Rozhodnutí o řešení

Dotaz odkazuje na formát UNIMARC a pravidla AACR2R, dále se nereviduje.
Platné řešení viz příručka Katalogizace podle RDA ve formátu MARC 21.

Instrukce v pravidlech 1.1E5 (také 1.7B5 a zejména 2.7B5) v podstatě návod k zápisu dalších názvových informací obsahují.
Vzhledem k možným problémům v řazení podpolí v rámci pole pro údaje o názvu a odpovědnosti v různých knihovnických systémech se však doporučuje zapsat podnázev části spíše do poznámky 304 s návěštím Podnázev části, Podnázev části sv. 2 apod.

Pro zápis ve formátu MARC 21 viz dotaz 504.

   

Návrh řešení

Instrukce v AACR2R, pravidlo 1.1E5 (Dodatek 1993), v podstatě návod k zápisu dalších názvových informací obsahuje.
Ale - vzhledem k možným "záludnostem" v řazení podpolí v rámci pole 200 v různých knihovnických systémech doporučujeme spíše následující řešení: zapsat podnázev části do poznámky k poli 304 s návěštím Podnázev části: Tato praxe je obvyklá v NK ČR.

Příklad:
200 1# $a Úvod do novověké latinské paleografie $e se zvláštním zřetelem k českým zemím $h 2. svazek $i Obrazová část
304 $aPodnázev části: Ukázky písma s přepisy

Komentáře

Uvedený příklad je nevhodný, jde totiž o nevýznamný název části, popisuje se tedy jako vícesvazková monografie. Doporučuji najít jiný příklad.

22. 10. 2001 12:00

Schválený dotaz, diskuse je uzavřena